• 11.jpg
  • 22.jpg
  • 55.jpg
  • 66.jpg

UlotkaRuszyła akcja, podczas której "Solidarność" zachęca do szybszego skończenia zakupów w Wigilię. Do klientów sklepów trafi 10 tys. wigilijnych opłatków wraz z ulotkami.

Związkowcy od dawna głoszą, że przedłużania godzin otwarcia placówek do godz. 17.00 czy nawet 18.00 nie przekłada się na większe zyski sklepów. - O tej porze tylko znikoma liczba klientów robi zakupy. Cierpią na tym natomiast przede wszystkim pracownicy, którzy po zamknięciu muszą jeszcze rozliczyć się z pieniędzy, posprzątać sklep i dopiero wieczorem wychodzą z pracy. Bywa więc, że do domu docierają o godz. 19.00, a nawet 20.00 - mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Handlu NSZZ "Solidarność".

Jak wyjaśnia szef "Solidarności" Piotr Duda, do związku od dawna docierały prośby o zajęcie się tym problemem. - "Solidarność" zabiega nie tylko o ochronę miejsc pracy czy godne zarobki. Dbamy również o inne czynniki, które wpływają na sytuację pracowników. W tym przypadku nie mogliśmy milczeć, bo chodzi tu o wyjątkowy dla Polaków dzień. W dodatku problem dotyczy ok. 150 tys. pracowników handlu, z czego większość stanowią kobiety - mówi Piotr Duda.

W ramach kampanii Solidarność swoje działania skieruje przede wszystkim do klientów sklepów. Trafi do nich 10 tys. ulotek stylizowanych na pisany dziecięcą ręką list, w którym dziecko martwi się, że pracująca w markecie mama znów w Wigilię wróci do domu późno. List kończy się wezwaniem do szybszego skończenia zakupów w Wigilię.

- Z powodu długiej pracy rodziców w Wigilię cierpią również dzieci. Najmłodszym trudno zrozumieć, dlaczego to akurat w ich domu wieczerza wigilijna zaczyna się później niż u rówieśników - wyjaśnia taki sposób przygotowania ulotki Alfred Bujara.

Piotr Duda zaapelował listownie do szefów sieci handlowych o szybsze zamknięcie sklepów w Wigilię. Specjalny list z prośbą o rozpropagowanie akcji został wysłany do Konferencji Episkopatu Polski. 19 grudnia w Warszawie, pod choinką na Starym Mieście stanie specjalna sklepowa lada, przy której związkowcy rozdawać będą opłatki wraz z ulotkami. W kolejnych dniach ulotki rozdawane będą przed marketami w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy.

Mniej handlu w wigilię

Apel o skrócenie czasu pracy.pdf

Apel do Episkopatu.pdf

{gallery}pokaz{/gallery}