W najbliższym czasie na posiedzeniu rządu ma być dyskutowana zmiana w zakresie urlopów nauczycieli. Ich wymiar ma zostać ograniczony z 78 do 52 dni roboczych, w przypadku nauczycieli przedszkoli do 35 dni w ciągu roku. Skróceniu mają ulec także nauczycielskie urlopy na podreperowanie zdrowia. Nauczycieli ma obowiązywać także 40 godzinny tydzień pracy, z czego 20-22 godziny maja być spędzone przy tablicy.
Inne zmiany dotyczą m.in. uzależnienia podwyżek i awansów od realnego wzrostu jakości nauczania. Poza tym Karta Nauczyciela ma obowiązywać jedynie osoby uczące. Dyrektorzy szkół, jeśli nie prowadzą zajęć, mają zmienionej ustawie nie podlegać.
Strona samorządowa naciska także, aby dokonać zmian w zakresie ustalania i wypłacania pensji nauczycielskich. Samorządowcy chcą likwidacji dodatków wiejskiego i mieszkaniowego i przesunięcia tych pieniędzy do pensji zasadniczej. Postulują także stałą likwidację wymogu zapewnienia nauczycielom średnich pensji i obowiązku wypłacania tzw. dodatków wyrównawczych. Wobec licznych możliwości zdobycia zewnętrznego finansowania, chcą także obniżenie stałego wskaźnika z 1 do 0,5 proc. subwencji oświatowej przeznaczanego na szkolenia nauczycieli.
Źródło: gazetaprawna.pl, samorzad.pap.pl