Dlaczego się zorganizowaliśmy?
Katarzyna Sawicka, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Pracowników TESCO
Pracownicy sieci handlowej Tesco każdego dnia obsługują setki tysięcy klientów w całej Polsce. Niestety, wynagrodzenie, jakie otrzymujemy, pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb, nie wystarcza na godne życie. Wielu codziennie myśli jak się utrzymać, czy zakładać rodzinę, wielu z naszych kolegów i koleżanek wybrało emigrację. Organizacja Zakładowa Pracowników TESCO NSZZ "Solidarność" zrzesza prawie 3 tys. pracowników. Wystąpiliśmy o 30 proc. podwyżkę (średnio 300 zł netto) dla każdego pracownika. Na razie otrzymaliśmy 11,5 proc. podwyżki przede wszystkim dla pracowników kas i pracowników pracujących w nocy. Uważamy, że pracownicy TESCO zasługują na wyższe płace, dlatego ciągle rozmawiamy o tym z pracodawcą. Przedstawiciele naszej organizacji systematycznie kontaktują się z pracownikami TESCO w całym kraju. Rozwiązujemy problemy, które nam zgłaszają, organizujemy ich w NSZZ „Solidarność”. Możemy pracować w lepszych warunkach jeśli wszyscy się o to upomnimy.
Michał Kulczycki, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Pracowników Ochrony, Sprzątania i Cateringu NSZZ „Solidarność”
W ochronie pracuje w Polsce prawie ćwierć miliona pracowników. Jesteśmy jedną z najgorzej wynagradzanych grup zawodowych. Większość pracowników ochrony zarabia 5-6 zł za godzinę. Żeby utrzymać rodzinę trzeba pracować średnio po 300-400 godzin w miesiącu. Żeby to zmienić zorganizowaliśmy się w związek zawodowy. Do NSZZ „Solidarność” należy już prawie 5 tys. pracowników ochrony. W takich firmach jak G4S, Securitas, Skorpion, podpisaliśmy z pracodawcami porozumienia, które umożliwiają nam kontaktowanie się nowoprzyjętymi pracownikami i organizowania ich w „S”. Jeśli w Związku będzie nas coraz więcej będziemy silniejsi. Tylko wtedy będziemy mogli domagać się wyższych płac i lepszych warunków pracy.
Marek Ziarkowski, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w International Paper w Kwidzynie
Czy warto się zrzeszać? Pracodawcy nie mają takich dylematów i żeby skutecznie reprezentować swoje interesy oraz mieć wpływ na politykę powołali do życia swoje organizacje. I to, że pracodawcy się zrzeszają w organizacjach wszystkim wydaje się normalne. Tylko wobec przynależności związkowej króluje jakaś czarna propaganda, być może ci którzy nadają ton tej propagandzie pamiętają że Związek "Solidarność" zmienił ustrój oraz wielokrotnie pokazał swa siłę oraz skuteczność a więc widząc siłę Związku chcą za wszelką cenę ją osłabić. Robią to nawet za cenę śmieszności np. występując do Trybunału Konstytucyjnego w interesie małych, czasami śmiesznych związków zawodowych (być może powoływanych i inspirowanych przez pracodawców).
Pracodawcom byłoby zapewne łatwiej (łatwiej nie znaczy lepiej) funkcjonować, gdyby nie mieli związkowców lub mieli same tzw. "żółte związki zawodowe" (powoływane przez dyrekcję). Tam jednak, gdzie pracownicy są zorganizowani, mobilizują szefa do przestrzegania przepisów i postępowania fair. Dlatego związek zawodowy jest dla pracownika między innymi taką polisą ubezpieczeniową na wiele sytuacji i zagrożeń. Aby sprostać wielu trudnym sytuacjom dla naszego Związku pracują eksperci z zakresu prawa, ekonomii, finansów, socjologii i wielu dziedzin potrzebnych nowoczesnemu związkowi. Jesteśmy liczną organizacją, posiadającą wiedzę, doświadczenie oraz potencjał. Współpracujemy z innymi zakładami, branżami i związkami w innych krajach. Dzięki temu wymieniamy się doświadczeniami, analizujemy różne przypadki i wyciągamy z nich wnioski. Umiemy koordynować nasze działania, potrafimy przeprowadzić wiele skutecznych akcji i działań, które często rozwiązują lub zmniejszają trudności i problemy. Nasz Związek potrafi przedstawiać argumenty przy stole rokowań ale również je wykrzyczeć - co jak widać szczególnie ostatnio po jakości "dialogu" będzie coraz większą koniecznością. Tylko silny, liczny, profesjonalny Związek jest w stanie godnie reprezentować pracowników i bronić praw każdego z nas.
Jarosław Nawrocki, NSZZ „Solidarność” w Indesit w Łodzi
"Solidarność" była, jest i będzie jedynym narzędziem do egzekwowania należnych praw pracowniczych, które łamie pracodawca. Jako jednostka nie miałem szans, bo ryzykowałem sankcje od bezpośrednich przełożonych np. poprzez pominięcie przy najbliższej podwyżce, a nawet utratę pracy. Nawet teraz, czytająca to osoba niezrzeszona może pomyśleć: "gadaj zdrów nie znasz mojego kierownika, brygadzisty, szefa - robi co chce i się z tego śmieje, czuje się bezkarny." I BĘDZIE DALEJ TO ROBIŁ!!! Bo zastraszeni pracownicy nieświadomie dają przyzwolenie na takie postępowanie. Ja wstąpiłem do związku i oczekuję od osób, które mnie reprezentują, aby przeciwdziałali praktykom jawnego łamania prawa, które chcę zaznaczyć: działa w obie strony! Mądry pracodawca nie zaryzykuje dobrego imienia firmy np. w wytoczonej przez związkowca sprawie sądowej o mobbing tylko pozbędzie się przyczyny, czyli np. mobbigującego brygadzisty bo związku "S" się nie pozbędzie.
Nie bój się wstąpić do związku! Sam fakt przynależności daje Twoim reprezentantom mocne atuty do polepszania warunków socjalnych, pracy i płacy. 10 zrzeszonych w związek "S" pracowników na 210 zatrudnionych ma ograniczone możliwości działania i mogą jedynie patrzeć pracodawcy na ręce, ale już 110 zrzeszonych pracowników może stawiać pewne warunki, bo pracodawca wie, że za 3 reprezentantami - którzy z nimi negocjują - stoi przeszło połowa całej załogi. Wierzcie mi w takim przypadku rozmowa przebiega zupełnie inaczej.
Kolejny powód, dlaczego jestem w "S" jest bardzo prosty - za 1 proc. swoich zarobków (tyle wynosi comiesięczna opłata składki członkowskiej) nie znajdę prawników wyspecjalizowanych w prawie pracy, którzy już niejednokrotnie pomogli mi rozwiązać problemy z którymi na co dzień boryka się większość zakładów pracy. Tylko należąc do "S" mam porady prawne na telefon - czy mając zarobki troszkę wyższe od minimalnej krajowej mógłbym sobie na to pozwolić?
Beata Żyła, Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Flextronics Tczew
Jestem w „Solidarności”, bo pracownicy muszą mówić jednym głosem, bo musimy się wspierać, bo nie możemy pozostawić bez echa działań pracodawców przeciwko pracownikom, kiedy w Naszym „nowym”, pięknym kraju łamane są podstawowe prawa pracownicze pod przykrywką restrukturyzacji, modernizacji, prywatyzacji, kryzysu. Bo każdy z nas ma rodziny, przyjaciół, znajomych, którym dzieje się krzywda i którzy potrzebują by wyciągnąć do nich pomocną dłoń. Slogan „w jedności siła” nie jest dziś pustym brzmieniem.
Damian Jędruch
„Solidarność” to piękna historia, która kojarzy się z wolnością i sprawiedliwością. „Solidarność” to też największy związek zawodowy działający w Polsce a w większości siła. W „Solidarności” łatwiej bronić się przed pracodawcami łamiącymi prawa pracownicze, łatwiej walczyć o godziwe warunki pracy oraz płacy czy równe traktowanie. W „Solidarności” bezpieczniej patrzę w przyszłość. Tutaj mogę pomagać innym i mogę prosić o pomoc, kiedy jej potrzebuję.
Anna Gacek, NSZZ „Solidarność” Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Zawierciu
„Solidarność” wiąże się dla mnie z dziecięcymi, migawkowymi wspomnieniami letnich kolonii na Wybrzeżu w 1980, ze społeczną działalnością mamy oraz ze słowem „zmiana”, które często powtarzała. Zarówno przed laty, jak i obecnie NSZZ „Solidarność” nie tylko daje nadzieje na niezbędne i korzystne zmiany, ale również możliwość realizacji tych zamierzeń. Dlatego warto zmieniać świat razem z „S”.
Agnieszka Klich, NSZZ „S” w TESCO Polska
„Solidarność” jest najliczniejszym związkiem zawodowym. Kojarzy się z wolnością i sprawiedliwością oraz daje nadzieję na lepsze jutro. Pomaga pracownikom walczyć o równe traktowanie i godziwe warunki pracy oraz płacy.
Andrzej Dutkiewicz, NSZZ „S” Michelin Polska
"Solidarność" jest dla mnie wielką legendą, dumą i nadzieją na przyszłość. "S" jest wielką organizacją pracowników, poczuciem wspólnoty, bezpieczeństwem, wsparciem oraz siłą, którą razem tworzymy by walczyć o poprawę warunków pracy i życia. "Solidarność" jest największym i najsilniejszym związkiem, to przyszłość nasza i naszych dzieci. Razem możemy osiągnąć więcej, bo "Solidarność" to siła i nadzieja by było lepiej.
Marek Kicior, MPK w Radomiu Sp. z o.o.
Związek NSZZ ,,Solidarność” kryje w sobie największe i najpiękniejsze wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jest światowym symbolem niezłomności w walce o godność ludzką z bolesnymi doświadczeniami ofiar ,,systemu”… tę kartę historii trzeba pielęgnować i krzewić wśród młodego pokolenia.
Jest też związkiem, który - poprzez ogólnokrajową strukturę (w tym sekcje branżowe), szkolenia, kontakty i informację - daje możliwość skutecznego działania w obronie godności i praw pracowniczych. Daje formę konsolidacji, bezpieczeństwa, siły i nie uciekania jednostki poza życie w społeczeństwie. Daje możliwość do samorealizacji w niesieniu pomocy innym. Związek daje możliwość pracy w zespole, buduje zaufanie, poprawia stosunki międzyludzkie a także wzbudza w jednostkach uczucia jedności, otuchy, ochrony i wsparcia – że człowiek nie czuje się sam, a mój problem staje się problemem innych. Jest prawnym reprezentantem interesu związku i jego członków.
Robert Baran, MPK w Radomiu Sp. z o.o.
"Solidarność” daje mi poczucie bezpieczeństwa, spokoju, otuchy i przyjacielskiej atmosfery, gdzie można rozładować stres i porozmawiać o bieżących problemach. Nie czuję lęku przed pracodawcą a ,,S” jest związkiem silnym i daje nadzieję na pewniejsze jutro.
Karol Zygarski, MPK w Radomiu Sp. z o.o.
,,Solidarność” jest dla mnie symbolem walki Polaków o wolność przeciwko systemowi, który upadlał człowieka. Podobnie i dziś przez ,,Solidarność” rozumiem ruch społeczny ludzi, którzy chcą i działają w obronie praw, godności i wolności człowieka w jego miejscu pracy. Związek daje mi poczucie bezpieczeństwa i jest wsparciem dla mnie jako jednostki.
Remigiusz Ładowski, Roland Int. Polska, Konin
„Solidarność” daje możliwość skutecznej obrony przed pracodawcami łamiącymi prawa pracownicze. Dzięki temu możemy cieszyć się mniejszym stresem i lepszym samopoczuciem, a w efekcie, pracodawcy korzystają z lepszej wydajności swoich pracowników.
Łukasz Wajman, Fabryka Urządzeń Mechanicznych, Poręba
„Solidarność” to z jednej strony gwarancja skutecznej walki o interesy pracownicze i poszanowanie godności każdego człowieka. Z drugiej strony to legenda, która przeszła do historii nie tylko Polski, ale całego demokratycznego świata. Solidarność – również ta pisana z małej litery – to podstawa zmiany świata na lepszy.
Rafał Serdeczny, MESKO SA, Skarżysko-Kamienna
„Solidarność” to dla mnie przede wszystkim respektowanie moich praw pracowniczych. Razem osiągamy cele nieosiągalne dla jednostek. Nie musisz nam wierzyć na słowo. Dołącz do i przekonaj się sam.
Dorota Teodorczuk, MOPR Szczecin
„Solidarność” daje mi poczucie własnego sprawstwa – robię coś by poprawić warunki pracy – zarówno swoje, jak i swoich współpracowników. Cieszy mnie, gdy widzę jaką siłę stanowimy w walce o swoje prawa.
Krzysztof Żmuda, Stocznia Północna SA, Gdańsk
Warto być członkiem NSZZ „Solidarność”, gdyż jest on największą organizacją związkową w Polsce – to daje poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Ważne dla nas pracowników sprawy prezentujemy i negocjujemy na forum Komisji Trójstronnej, a poprzez afiliacje w strukturach międzynarodowych możemy również tam wyrażać swoje opinie.
Jak przystąpić do NSZZ ”Solidarność”?
Pracownicy tworzą związek zawodowy, aby skutecznie reprezentować swoje interesy.
Można mieć najlepsze prawo pracy zapisane w kodeksie, ale nie ma żadnej gwarancji, że pracodawca będzie go przestrzegał. Zorganizowani w silny związek pracownicy mogą prowadzić skuteczne negocjacje z pracodawcą i skłonić go do przestrzegania swoich praw, poprawy warunków pracy czy podwyżki wynagrodzeń.
Prawo obowiązujące w Polsce, mówi, że reprezentatywną organizacją pracowników do rozmów z pracodawcą jest związek zawodowy.
Wystarczą 3 osoby, aby założyć organizację związkową.
Jednak zgodnie z przepisem art.25I ustawy o związkach zawodowych uprawnienia zakładowej organizacji związkowej będą przysługiwać tylko organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami.
PAMIĘTAJ!
Im więcej pracowników należy do związku, tym większą stanowią siłę wobec pracodawcy, z którym będą prowadzić rozmowy!
KROK 1
Porozmawiaj z kolegami.
Zaproponuj założenie Związku Zawodowego, który broniłby Waszych interesów. "Solidarność" ma doświadczenia, którymi chce się z Wami podzielić.
Skontaktuj się z właściwym miejscowo Zarządem Regionu albo z kimś, kto należy do Związku - warto mieć wsparcie osoby, która zna prawo związkowe, wie, jak przeprowadzić zebranie wyborcze, przygotować niezbędne dokumenty, umie odpowiedzieć na każdą wątpliwość.
Wypełnij formularz– skontaktujemy się z Tobą. Możesz zadzwonić do naszego biura w Gdańsku:
tel. 58 308 43 63,
Katarzyna Mackiewicz, tel. 501 692 884
Marlena Laskowska, tel. 503 113 269
Krzysztof Zgoda, tel. 502 273 382
Możesz się skontaktować z organizatorem związkowym w najbliższym regionie
Zorganizuj zebranie (najlepiej poza miejscem pracy), na którym wypełnione zostaną deklaracje przynależności i wyłoniony zostanie Komitet Założycielski liczący minimum 3 do 7 członków (osoby stanowiące tymczasowy zarząd organizacji, najlepiej posiadające umowę o pracę na czas nieokreślony, gdyż będą reprezentować pozostałych członków).
KROK 2
Przygotuj pisma, których wzory otrzymasz we właściwym miejscowo Zarządzie Regionu. Możesz je pobrać również ze strony internetowej.
KROK 3
Z pismem udaj się do Działu Rejestracji i Ewidencji we właściwym Zarządzie Regionu, organizacja zostaje zarejestrowana i otrzyma stosowne poświadczenie rejestracji.
KROK 4
Założyliście już Związek w swoim zakładzie pracy. Gratulujemy!..
I CO DALEJ?
Czas na działanie, w tym czynności techniczne:
- uporządkowanie papierów po wyborach - musicie wiedzieć, kto jest członkiem komisji zakładowej, a kto rewizyjnej
- założenie konta - to niezbędna operacja, do odprowadzania składek członkowskich.
Składki członkowskie to nasz wspólny fundusz, to środek do realizacji celu, jakim jest zorganizowanie silnej i licznej Organizacji związkowej. Dzięki w ten sposób zgromadzonym funduszom możliwe jest udzielanie pomocy finansowej we wszelkich sytuacjach losowych.
Miesięczna składka członkowska wynosi:
- dla osób będących w stosunku pracy - 0,82%
- dla osób uzyskujących dochody z innego tytułu niż stosunek pracy:
- przy miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 1000 zł - 8 zł;
- przy miesięcznym dochodzie przekraczającym 1000 zł - 8 zł plus 1 zł za każde 100 zł dochodu powyżej 1000 zł,
Podział środków uzyskanych z miesięcznej składki członkowskiej:
- 60% środków pozostaje do dyspozycji Komisji Zakładowej
- 40% środków - przekazywane jest zarządowi regionu, z czego do dyspozycji zarządu regionu pozostaje 25%, natomiast zarząd regionu przekazuje:
a. 10% Komisji Krajowej, z czego 2% przeznaczane jest na działalność krajowych sekretariatów branżowych i Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów, a 8% pozostaje do dyspozycji Komisji Krajowej
b. 2,5% na rzecz regionalnego funduszu strajkowego
c. 2,5% na rzecz Krajowego Funduszu Strajkowego.
Składki mogą być odprowadzane bezpośrednio przez pracodawcę lub w szczególnych przypadkach wpłaca się je na konto Organizacji Związkowej lub do skarbnika OZ.
KROK 5
Najważniejsze!!!!
Stale rozmawiajcie z pracownikami. Im więcej zorganizuje się Was w Związek, tym większa będzie jego siła w zakładzie pracy.
Nigdy nie wolno Wam zapomnieć, że Związek Zawodowy tworzą ludzie. Trzeba z nimi zawsze rozmawiać, przekonywać, pytać o zdanie - muszą czuć i widzieć, że jesteście z nimi, a nie tylko obok nich. Nikt nie ma monopolu na nieomylność. Nawet najlepszy przewodniczący komisji zakładowej. Nawet najlepiej przeszkolony działacz.
I jeszcze jedno - stale kontaktujcie się z osobą odpowiedzialną za organizowanie Związku w Zarządzie Regionu. We wszystkich czynnościach, które mogą lub wydają się skomplikowane zawsze możecie liczyć na pomoc organizatora związkowego lub pracownika Zarządu Regionu.
Co to jest związek zawodowy?
- Masz problemy w pracy?
- Za mało zarabiasz?
- Nie wolno Ci iść na zwolnienie lekarskie?
- W Twojej umowie o pracę jest inna kwota niż w tabeli płac?
Zastanów się, czy tylko Ty masz podobne zastrzeżenia? Może Twoi koledzy myślą podobnie?
Pracownicy, którzy się organizują mogą wspólnie wynegocjować wyższe płace, uczciwsze traktowanie, czy korzystne układy zbiorowe pracy.
Pracodawcy będą słuchać pracowników, jeśli będziemy mówić jednym głosem.
Związek zawodowy jest organizacją pracowników, którzy organizują się, by zbudować siłę mogącą spowodować poprawę warunków życia.
Dlaczego warto się organizować?
Ponieważ razem łatwiej bronić swoich praw a tam gdzie działają związki zawodowe:
- rzadziej naruszane są prawa pracowników
- rzadziej dochodzi do nieregularnego wypłacania wynagrodzeń
- pracodawcy nie zmuszają pracowników do pracy w nadgodzinach bez wynagrodzenia
- regularnie odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne
Dlaczego warto należeć do Związku?
5 powodów dla których warto się organizować i przyłączyć do NSZZ „Solidarność”:
- Nie jesteś sam jeśli masz problemy w pracy,
- Działając w NSZZ „Solidarność” masz większą szansę na wynegocjowanie wyższych płac i lepszych warunków pracy,
- Zyskujesz pomoc w przypadku niesprawiedliwego traktowania, dyskryminacji, przemocy,
- Korzystasz z pomocy prawników i związkowych ekspertów,
- Jesteś aktywny i możesz pomagać innym.
Ponad 40 % Polaków dobrze ocenie działalność związków zawodowych i chciałoby wzrostu ich wpływu na sytuację pracowników.
Wiele zależy od Ciebie. NSZZ „Solidarność” jest najlepszym głosem ludzi pracy, od Ciebie zależy czy ten głos będzie silniejszy.
Władze
Komisja Międzyzakładowa
Prezydium
Marzena Kardasińska - przewodnicząca
Marzena Bednarz - wiceprzewodnicząca
Aleksander Wroński - wiceprzewodniczący
Jarosław Jabłoński - skarbnik
Małgorzata Zynwala - członek
Członkowie Komisji
Ewa Drzymała
Joanna Sikorska
Katarzyna Budziło
Elżbieta Tabor
Krzysztof Nowak
Międzyzakładowa Komisja Rewizyjna
Joanna Czarnecka- przewodnicząca
Ewa Barszcz - członek
Izabela Stefaniak - członek
Koła MOZ
PSP z OI nr 7 w Stalowej Woli
PSP nr 9 w Stalowej Woli
PSP nr 11 w Stalowej Woli
PSP nr 12 w Stalowej Woli
PP w Zaklikowie
ZS w Lipie
ZSO w Zaklikowie
SLO w Stalowej Woli
ZS nr 2 w Stalowej Woli
ZS nr 3 w Stalowej Woli
CEZ w Stalowej Woli
PZPW w Rzeszowie o/Tarnobrzeg
Pozostałe szkoły i placówki objęte działalnością MOZ
PSP nr 1 w Stalowej Woli
PSP z OMS nr 2 w Stalowej Woli
ZS nr 6 S w Stalowej Woli
PO-W„Podleśna Przystań” w Stalowej Woli
ZPOiW w Stalowej Woli
Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli
SPiP w Wydrzy
PSP w Krawcach
SP w Żupawie
SP nr 2 w Gorzycach
ZS-P w Trześni